Ένα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στην Πύλη, όπου η ομάδα του Πορταϊκού αντιμετώπισε την αντίστοιχη του Πύργου, της οποίας επιβλήθηκε, με αρκετές ανατροπές στο σκορ, τελικά με 3-2, παίρνοντας  βαθμολογική ανάσα(5 βαθμοί πιο πάνω από τον σημερινό του αντίπαλο), ύστερα & από τις τελευταίες ήττες που γνώρισε εκτός έδρας σε Μεγαλοχώρι & Νεοχώρι.

Με το «Καλημέρα» & στο 3′ ο Πύργος μπήκε μπροστά στο σκορ, με προβολή του Ιατρού από κοντά. Ωστόσο ο Πορταϊκός δεν φάνηκε να αιφνιδιάζεται, άρχιζε να πιέζει & στο 9′ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με προβολή του Τζιουβάρα που δεν βρήκε όμως στόχο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα & στο 15′ έφτασε στην ισοφάριση με κοντινό πλασιέ του νεοαποκτηθέντος Αντωνίου.

Έως το 30′ το ματς είχε καλό ρυθμό με τον Πορταϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο & ο Πύργος είχε τις δικές του στιγμές.

Στην επανάληψη είδαμε πιο καλό παιχνίδι από τους παίχτες & των δύο ομάδων, με το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου να επαναλαμβάνεται…ο Πύργος να παίρνει κεφάλι ξανά στο σκορ στο 53′ με χτύπημα πέναλτι του Αγγέλη & τον Πορταϊκό να κυνηγάει την ισοφάριση η οποία ήρθε & πάλι γρήγορα στο 64′ με αριστοτεχνικό μακρινό σουτ του Κατζίη στο δεξιό γάμα του Πατσιαλή, ο οποίος αρχικά βρήκε με τα ακροδάχτυλά του τη μπάλα, δεν μπόρεσε όμως να αποσοβήσει το γκολ.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών & από τις δύο ομάδες με πιο κλασικές αυτές του Πορταϊκού, ο οποίος με τον συνήθη ύποπτο για σήμερα Κατζίη, κατάφερε μία εξ αυτών να μετουσιώσει σε γκολ στο 76′ με απευθείας χτύπημα φάουλ από πλάγια θέση, βάζοντας έτσι τη δική του προσωπική σφραγίδα, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, απέναντι σε έναν πολύ καλό σήμερα Πύργο, με τελικό σκορ: 3 – 2.

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Πύργος: Τσιούκας

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Κωτούλας/Νταλούκας

Ακολουθεί πίνακας με όλα τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…