Arxiki

Με το τελικό 0-3 υπέρ του πρωτοπόρου Ελευθεροχωρίου στο πρωτάθλημα της Α1′ & στο β’ όμιλο αυτού, έκλεισε το σημερινό ντέρμπι κορυφής, στο γήπεδο της Λυγαριάς.

Το Ελευθεροχώρι πέτυχε μια «Αθόρυβη» θα λέγαμε νίκη, μιας & το ματς, που θεωρητικά τουλάχιστον χαρακτηριζόταν ως ντέρμπι, δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις στο σύνολό του, πέραν των τριών τερμάτων & σε ανύποπτες στιγμές.

Το Ελευθεροχώρι ήταν αυτό που στο 7′ κιόλας λεπτό, άνοιξε πρώτο το σκορ, όταν Βερβέρας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, λάθος γύρισμα του Σβώλου προς τον τερματοφύλακά του & με ωραία λόμπα, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Παππά.

Πέραν αυτού το πρώτο ημίχρονο κύλησε, χωρίς άλλες καλές στιγμές & για τις δυο ομάδες, οι οποίες αναλώθηκαν περισσότερο σε δυνατές μονομαχίες κέντρου, παρά σε κάτι πιο ουσιώδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην γενική εικόνα του παιχνιδιού, ώστε να μπορεί να πει κανείς ότι είχε ρυθμό που θα κρατάει αμείωτο τον ενδιαφέρον όσων το παρακολουθούν. Πιο πολύ το σωστό τάιμιγκ στη διαχείριση του παιχνιδιού & σε δεδομένες στιγμές, από πλευράς Ελευθεροχωρίου, καθώς & η πολύ σφιχτή στην διάταξή του άμυνα, ήταν τα στοιχεία εκείνα που έπαιξαν σήμερα τον μεγαλύτερο ρόλο, στην τελική διαμόρφωση του σκορ, παρά μια ξεκάθαρη υπεροχή, απέναντι σε μια Λυγαριά, που σε καμιά περίπτωση δεν ήταν ο εαυτός της & σε τίποτα δεν θύμιζε την Λυγαριά που έχουμε συνηθίσει σε προηγούμενα ματς.

Οφείλουμε να τονίσουμε εδώ, πως η ομάδα του Ελευθεροχωρίου σήμερα σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκε με αξιώσεις από την αντίπαλό της, η οποία είχε σήμερα μόλις μία τελική.

Στο 48′ ο Κατσιάκος, ύστερα από πάσα του Τσιούκα & με κοντινό πλασιέ, διπλασίασε τα τέρματα για το Ελευθεροχώρι, ενώ στο 62′ ο Γκαρνάρας έγραψε το τελικό 0-3, ύστερα από σέντρα του Βερβέρα.

Στο 50′ η Λυγαριά είχε μια καλή στιγμή με τον Λιάκο, όταν το κοντινό του σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Κλιάκος & στο 57′ ο Μπακάλης για λογαριασμό του Ελευθεροχωρίου αυτή τη φορά, δοκίμασε από μακριά δυνατό σουτ, που κατέληξε άουτ, πάνω από την οριζόντια δοκό του Παππά.