Τον Ολυμπιακό Καρδίτσας αντιμετώπισε σήμερα το απόγευμα ο Γ.Σ. Γόμφων, στην έδρα του στο κλειστό του Μουζακίου, σε ένα αγώνα για το πρωτάθλημα της Α’1 ΕΣΚΑΘ, όπου & επικράτησε δύσκολα, όπως εξελίχθηκε το ματς, κόντρα στα προγνωστικά που έκαναν λόγο για εύκολη νίκη, με 72-63.

Δυναμικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Γ.Σ. Γόμφων, απέναντι στον Ολυμπιακό Καρδίτσας, δηλώνοντας πως θα έχει ένα εύκολο απόγευμα, παίρνοντας μια μικρή διαφορά πέντε πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γομφαίοι παίζοντας μεν ασφυκτική άμυνα & έχοντας καλά τρεξίματα στον αιφνιδιασμό, ωστόσο η αστοχία τους στην τελική, είχε ως αποτέλεσμα να κολλήσουν στους 33 πόντους, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους τους, να τους πλησιάζουν συνεχώς, για να κλείσει το ημίχρονο με 34-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες των Γόμφων μπήκαν δυναμικά & με την ίδια καλή άμυνα, με πολλά κλεψίματα & δίνοντας τρελό ρυθμό στο παιχνίδι τους, πήραν από νωρίς διαφορά επτά πόντων. Διαφορά η οποία όμως προς το τέλος του δεκαλ΄πετου αυτού εξανεμίστηκε, λόγω της συνεχιζόμενης αστοχίας τους στην επίθεση & τις κακές επιστροφές στην άμυνα, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με το εις βάρος τους 47-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γόμφοι παίζοντας ασφυκτικό man-to-man, είχαν αρκετά κλεψίματα, περνώντας έτσι σε εύκολα καλάθια, κάτι το οποίο από τα μισά του δεκαλέπτου τους έδωσε μια διαφορά επτά πόντων, ανυψώνοντας ταυτόχρονα & το ηθικό τους.

Συνεχίζοντας κατ’ αυτό τον τρόπο, & σαφώς βελτιωμένη στις επιστροφές της, αλλά & στα σουτ τριών πόντων, η ομάδα των Γόμφων, κατάφερε να κρατήσει & να αυξήσει τη διαφορά πόντων από τους αντιπάλους της, για να επικρατήσει τελικά με 72-63.

Πολύ καλός σήμερα κατά την επαναφορά του ο Μάκης Τσίγκας. Εμφανείς οι ελλείψεις των Ψύρρα(τραυματίας) & Καλαπανίδα(τιμωρημένος από το προηγούμενο ματς με τους Σοφάδες).

Για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α’1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Γόμφων θα αντιμετωπίσει, εκτός έδρας & στα Τρίκαλα, τους Δαναούς.

1 2 3 4 5 IMG_1349 IMG_1350 IMG_1351 IMG_1352 IMG_1353 IMG_1354 IMG_1363 IMG_1364 IMG_1371 IMG_13751 2 3 4 5 IMG_1349 IMG_1350 IMG_1351 IMG_1352 IMG_1353 IMG_1354 IMG_1363 IMG_1364 IMG_1371 IMG_1375