Arxiki

‘Άσσο» έδειξε άλλο ένα δημοτικό ντέρμπι, αυτή τη φορά ανάμεσα στις γειτονικές Ένωση Μουριάς/Δροσερού – Απόλλων Λυγαριάς, με την ομάδα της Ένωσης, να αναδεικνύεται η μεγάλη νικήτρια, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης με τελικό σκορ: 3 – 1, παραμένοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ ΕΠΣΤ  στο β’ όμιλο, με 27 βαθμούς, πίσω από τον πρωτοπόρο Ασπρόβαλτο με 28.

Ένα αρκετό καλό ματς διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Μουριάς, το οποίο είχε ρυθμό, δύναμη, πάθος, αλλά & γκολ, με τις δυο ομάδες εξ αρχής να μπαίνουν το ίδιο αποφασισμένες για ένα καλό αποτέλεσμα, δείχνοντας τις προθέσεις τους από πολύ νωρίς στο 1ο ημίχρονο.

Στο 10′ η Λυγαριά έδειξε τα δόντια της, όταν ο Μπακατσής σε τετ-α-ετ με τον Πατσιά, απώλεσε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει & να βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Πιο συγκροτημένη & μεθοδική η Ένωση από το 15′ & μετά, άρχισε να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της & στο 16′ με κεφαλιά ο Μπελετσιώτης, ύστερα από σέντρα του νεαρού Αθανασίου, έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 22′ η Ένωση χάνει τον κεντρικό της φορ Παπαϊωάννου με 2η κίτρινη(κόκκινη) & τον ρεφ Κουτσάγια να του δείχνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια, φάση η οποία προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Η κόκκινη ωστόσο δεν αποσυντόνισε την Ένωση, η οποία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό & στο 45′, πέτυχε & 2ο τέρμα, όταν σε σουτ του Ζυγολίκα, η μπάλα έφτασε στον Τζιορτζιώτη, ο οποίος στην προσπάθειά του να την διώξει ενστικτωδώς, την έστειλε στα δίχτυα του Κουκοτσέλου.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέκοψαν την επιθετική τους ροή & έχοντας το αβαντάζ του 2-0 του 1ου ημιχρόνου,έδωσαν περισσότερη προσοχή στην άμυνά τους, καθώς από το 22′ παίζανε & με έναν παίχτη λιγότερο, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Λυγαριά να πάρει μέτρα στο γήπεδο & στο 47′ ο Χρ. Λιάκος, εκμεταλλευόμενος μπέρδεμα στην άμυνα μείωσε σε 2-1.

Στη συνέχεια η πίεση της Λυγαριάς αυξήθηκε, ωστόσο η επιθετική της λειτουργία σήμερα δεν ήταν η ενδεδειγμένη, καθώς χόλενε στο «διά ταύτα» με λάθος επιλογές & φανερές τις απουσίες των… Δημόπουλου & Περδικάρη & αντί για την ισοφάριση, ήρθε ένα ακόμη εις βάρος της τέρμα με τον Κεραμίδα στο 80′ με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, γευόμενη το πικρό ποτήρι της ήττας.