Arxiki

«Άδοξο» τέλος είχε τελικά η πορεία του ΓΕΛ Πύλης στην διοργάνωση του σχολικού πρωταθλήματος, μιας & ηττήθηκε σήμερα το μεσημέρι από το 8ο ΓΕΛ Τρικάλων, με 4-3 κατά την διαδικασία των πέναλτις, σε αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Ριζαριού. Τελικό σκορ κανονικής ροής αγώνα:1-1.

Οι παίχτες του Δ. Κορομπλή ξεκίνησαν, είναι αλήθεια αρκετά νωχελικά το παιχνίδι, δίνοντας αρκετό χώρο στους αντιπάλους τους, κάτι το οποίο & εκμεταλλεύτηκαν κερδίζοντας έτσι & την μάχη τον χώρο του κέντρου, ενώ από το 20′ λεπτό του αγώνα, άρχισαν οι της Πύλης να ξυπνούν, να μπαίνουν στο παιχνίδι & να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στην επανάληψη παίχτηκε πάρα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, με το παιχνίδι αρκετά συχνά να παίρνει τρελό ρυθμό & τις δυο ομάδες να πατούν συχνά περιοχή, φτάνοντας πολλές φορές αρκετά κοντά στο γκολ, ξεσηκώνοντας πάγκους & κερκίδα.

Στο 61′ ήρθε το πρώτο γκολ για το ΓΕΛ Πύλης, ύστερα από εντυπωσιακό απευθείας χτύπημα φάουλ, για χάι λάιτς, του Χρήστου Μπακάλη, ο οποίος από πλάγια θέση & αρκετά μακριά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Φασούλα, γράφοντας το… 8ο ΓΕΛ – ΓΕΛ Πύλης:0-1.

Κι ενώ προς στιγμήν φάνηκε πως όλα είχαν τελειώσει, οι του 8ου ΓΕΛ, συγκράτησαν την ψυχραιμία τους & στο 68′ ισοφάρισαν με τον Γκούμα, όταν αυτός βρήκε με κεφαλιά την μπάλα σε χτύπημα φάουλ συμπαίχτη του & την έστειλε στα δίχτυα του Μάστορα, κάνοντας το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά & των καθυστερήσεων & οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, κάτι όμως που δεν έγινε, για να οδηγηθούν τελικά στην άχαρη διαδικασία των πέναλτις, κατά την οποία οι παίχτες του 8ου ΓΕΛ έδειξαν να είναι πιο ψύχραιμοι & να παίρνουν αυτοί τελικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά με σκορ:4-3.