Arxiki

Ένα ακόμη ωραίο ματς, παίχτηκε σήμερα το πρωί στο γήπεδο του Παλ/ρου, όπου η τοπική ομάδα του ΠΟΠ αντιμετώπιση την αντίστοιχη της Ένωσης Μουριάς-Δροσερού, κατά το οποίο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με τελικό σκορ 2-2, σε παιχνίδι γκραν γκινιόλ, με ανατροπή και εναλλαγές στο σκορ, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως τη λήξη του.

Ύστερα από ένα συμβατικό πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο οι δυο ομάδες αναλώθηκαν περισσότερο σε αναγνωριστικό παιχνίδι κέντρου και το πρώτο γκολ της Ένωσης με τον Κολότσιο στο 36‘, στο 2ο ημίχρονο η εικόνα και τον δύο ομάδων άλλαξε ριζικά με την Ένωση αρχικά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να πιέζει και να κυνηγάει το 2ο γκολ, ο ΠΟΠ ύστερα και από  προσθήκες βασικών του παιχτών και χωρίς τον βασικό του κήπερ, άρχισε να ισορροπεί το ματς, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πετυχαίνει την ισοφάριση στο 6ο’, με ένα εκπληκτικό γκολ, για χάι λάιτς, του Καφρίτσα από μακριά και πλάγια θέση, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στη συνέχεια κι ενώ η Ένωση άνοιξε το παιχνίδι της κυνηγώντας το 2ο γκολ, ο ΠΟΠ δίνοντας βαρύτητα στην άμυνά του και εξαπολύοντας ξαφνικές αντεπιθέσεις, κατάφερε εννιά λεπτά αργότερα και στο 69′ να κάνει την ολική ανατροπή έως εκείνη την στιγμή με γκολ-κεφαλιά του Παπαγιάννη, ενώ στο 76′ λίγο έλειψε να πετύχει & 3ο τέρμα με απευθείας χτύπημα φάουλ του Σωτ. Κωσταρέλου, και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, αφού προηγουμένως ο Πατσιάς την βρήκε με τα ακροδάκτυλά του.

Η συνέχεια είχε να κάνει με ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών από πλευράς Ένωσης, εκ των οποίων τελεσφόρησε μία, αυτή στο 90′ με γκολ και πάλι του Κολότσιου, για να φύγει τελικά από την καυτή και δύσκολη έδρα του Παλαιομοναστήρου με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές της.

Στο 88′ ο Κούζας αντίκρισε την κόκκινη του ρεφ Μανασή, για αψιμαχία του με αντίπαλο.