Το «πράσινο» φως πήρε η Πιαλεία για συνέχεια στο «Κύπελλο», ύστερα από την σημερινή της νίκη στην έδρα της, απέναντι σε μια πολύ καλή Λυγαριά, με τελικό σκορ: 3-2.

Ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, όσοι εκ των φιλάθλων επέλεξαν να παρακολουθήσουν το σημερινό ματς ανάμεσα σε Πιαλεία & Λυγαριά, το οποίο διέθετε πάθος, πολλά γκολ & πολλές, μα πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες & από τις δυο πλευρές, με τις περισσότερες να χάνονται από τους γηπεδούχους.

Ένα ματς που σε κρατούσε από το πρώτο λεπτό, έως & το τελικό σφύριγμα του ρεφ Δουλόπουλου, εναγωνίως καρφωμένο στην θέση σου, χωρίς να πάρεις το βλέμμα σου από την ροή του, καθώς αυτό κατά συχνά διαστήματα, έπαιρνε τρελό ρυθμό, με τις ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν.

Η Πιαλεία εμφανίστηκε, όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε μέσα στο ‘Ελ-Πάσο», πολύ δυνατή, με ένα αρκετά σφιχτό-ομοιογενές σχήμα & δίνοντας πολλή σημασία στα νώτα της, με ξαφνικές αντεπιθέσεις προσπαθούσε να «τρυπήσει» την αντίπαλη άμυνα, κάτι που κατόρθωσε τρεις φορές σήμερα & να πάρει τη νίκη.

Η Λυγαριά στάθηκε αρκετά καλά, δείχνοντας ομάδα που δεν τα παρατά & παρά τα κενά στο χώρο του κέντρου, που προσπάθησε να καλύψει σήμερα με τον Χρ. Λιάκο, σε έναν ρόλο που δεν μας έχει συνηθίσει, μένοντας έτσι χωρίς καθαρόαιμο φορ, κατόρθωσε & γύρισε δύο φορές μάλιστα το εις βάρος της σκορ & ενώ όλα έδειχναν πως το ματς πάει για παράταση, ο Δημουλάς είπε «ΟΧΙ» & στο 81’ έδωσε τη νίκη για την ομάδα της Πιαλείας.

Οι σκόρερς

Ν. Ζαρίδας με χτύπημα πέναλτι στο 9′,  1-0

Μπαγκατσάς στο 25′, 1-1 για την Λυγαριά, με κοντινό πλασιέ

Δημουλάς στο 33′, 2-1 για την Πιαλείας, με κοντινό πλασιέ

Τσουρλιάνος στο 74′, 2-2 για την Λυγαριά, με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από λάθος εκτίμηση & διώξιμο του κήπερ Τσάτσου σε σουτ του Τζαναβά

Δημουλάς στο 81′, 3-2 για την Πιαλεία, με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα σουτ του Τσαβαλιάρη.

Πιαλεία: Κονοσπίρης

Λυγαριά: Πατσιάνης

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Ράτζας/Παπαγεωργόπουλος

*Με τις λευκές φανέλες η Πιαλεία, τις μπλε η Λυγαριά.