Στοπ…στο τρένο της Ένωσης, με τελευταία στάση τον Πυργετό στον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΤ, καθώς σήμερα το μεσημέρι, ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με τελικό σκορ: 3 – 0.

Ένα ματς που στο 1ο ημίχρονο, που παρά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων μόλις στο 7′ με κεφαλιά του Καραλή, ύστερα από κόρνερ,  θα περίμενε κανείς μία καλή συνέχεια, απογοήτευσε όμως τους πάντες, καθότι & οι δύο ομάδες δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, παρουσιάζοντας ένα βαρετό θέαμα, με τους παίχτες να αναλώνονται κυρίως σε μονομαχίες στο κέντρο, με τις τελικές να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, εξερουμένης μιας πολύ καλής στιγμής για τον Πυργετό στο 30′, όταν σουτ του Καραλή, απέκρουσε σωτήρια ο Πατσιάς, κρατώντας το 1-0, ως εκείνη τη στιγμή.

Αντιθέτως τώρα, η επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική, λες & μπήκαν στο τερέν δυο διαφορετικές ομάδες, με γηπεδούχους & φιλοξενούμενους να ανεβάζουν κατακόρυφα την επόδοσή τους, δίνοντας τρελό ρυθμό στο παιχνίδι τους & να πατούν συχνά περιοχή με πολλές αξιώσεις για γκολ.

Ο Πυργετός είχε ουσία, καθώς το παιχνίδι του ήταν δημιουργικό, αποτέλεσμα καλής κυκλοφορίας της μπάλας, ακόμα & από την άμυνά του, αντιθέτως η Ένωση επέλεξε την τακτική του αιφνιδιασμού, που ομολογουμένως τις περισσότερες φορές ήταν φωτιά, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όλων, ακόμα & μετά του 2-0 του Πυργετού.

Οι τελικές του Πυργετού ήταν αυτές που τελεσφόρησαν όμως, καθώς στο 72′ ο Ντόκος μετά από ωραία ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ στο 88′ & ο ίδιος παίχτης, έγραψε το τελικό … 3-0.

Προηγουμένως & στο 49′, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Ένωσης ο κήπερ Πατσιάς, αναγκάστηκε σε δύο σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 66΄φοβερό σουτ του Νταλούκα από μακριά, διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ ο Τεντολούρης. Στο 82′ άλλη μια εκπληκτική απόκρουση από τον Πατσιά σε σουτ του Παπαχρήστου.

Πυργετός: Πάτρας

¨Ενωση: Γκουγκουλής

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Λεωνίδας/Νταλούκας