Ένα καλό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Πηγής, ανάμεσα στην τοπική ομάδα & αυτήν του Μεγαλοχωρίου, για τις υποχρεώσεις τους στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΤ, που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Πηγής με τελικό σκορ: 2 – 0.

Σαφώς ανώτερη η ομάδα της Πηγής σε όλη της τις γραμμές, σε 1ο & 2ο ημίχρονο, άσκησε εξ αρχής ασφυκτική πίεση στους αντιπάλους της & έχοντας με το μέρος της τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά & καλή κυκλοφορία, πατούσε συχνά περιοχή, δημιουργούσε ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν καρποφορούσαν έως το 34′, όταν ο Λάππας άνοιξε τελικά το σκορ με ένα πολύ όμορφο γκολ, ύστερα από σέντρα του Μπέτσα & προβολή του πρώτου στον αέρα, που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον κήπερ Πανέτσιο, για να κλείσει το ημίχρονο με 1-0.

Κάπως έτσι κύλισε & το μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου, εάν εξαιρέσουμε τα πρώτα & τελευταία λεπτά του, όταν το Μεγαλοχώρι, πήρε κάποια μέτρα ψηλά, δίνοντας κάποια επιθετική χροιά στο αγωνιστικό του προφίλ.

Στο 65′ η Πηγή πέτυχε & το δεύτερό της γκολ, ύστερα από σέντρα του Δάσιου & χτυπώντας η μπάλα στο σώμα του Βιολάρη, στρώθηκε ιδανικά στον Σ. Ξαγαρά, ο οποίος με ωραία κεφαλιά, την έστειλε στην αριστερή γωνία του Πανέτσιου, για να γράψει το τελικό: 2-0.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Πηγή με τον Κ. Ξαγαρά, ο οποίος μπήκε αλλαγή, θα μπορούσε να πετύχει & τρίτο τέρμα, όταν ο μικρός σε τετ-α-τετ που βρέθηκε με τον Πανέτσιο & ύστερα από την έξυπνη επιλογή του να κρεμάσει τον κήπερ του Μεγαλοχωρίου με λόμπα, η μπάλα δεν τον δικαίωσε, με αποτέλεσμα αυτή να φύγει μόλις άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό.

Πηγή: Σπύρος Ευαγγέλου

Μεγαλοχώρι: Πέρης Βασιλείου

Διαιτητής: Ζήσης

Βοηθοί: Λεωνίδας/Μανασής

Όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής στον παρακάτω πίνακα, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ