Arxiki

Με την γνωστή του «συνταγή»…αδιαπέραστη άμυνα, δύναμη, πάθος & αντεπιθέσεις φωτιά, ο «Ασκληπειός» Πιαλείας, εξυγίανε  άλλο ένα εμπόδιο, αυτό του Πετρωτού, σε έναν ακόμη αγώνα Κυπέλλου μέσα στο «Ελ Πάσο», σήμερα το απόγευμα, με τελικό σκορ: 3 – 0.

Η ομάδα της Πιαλείας μπήκε αρκετά δυνατά & αποφασισμένη για νίκη & στο 3ο κιόλας λεπτό, πήρε κεφάλι στο σκορ με ωραίο σουτ του Ξηντάρα, σκορπώντας την ψυχρολουσία στους αντιπάλους της. Με την ίδια αποφασιστικότητα στη συνέχεια & στο 14′ με ωραίο σουτ του Μ. Τσάτσου, ύστερα από κάθετη πάσα ακριβείας του Δημόπουλου, διπλασίασε τα τέρματά της, αποβάλλοντας ταυτόχρονα & το άγχος του φαβορί, βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι υπό τη σιγουριά των δύο υπέρ τους τερμάτων, χαλάρωσαν αρκετά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο Πετρωτό να πάρει χώρο στο γήπεδο, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να μειώσει, χωρίς ωστόσο να τελεσφορίσουν.

Από το 74′ & έπειτα η Πιαλεία, ανέβασε & πάλι στροφές, βάζοντας τον αντίπαλό της στα καρέ του, για να πετύχει ένα ακόμη πολύ όμορφο γκολ στο 84′ με τον Μ. Τσάτσο, όταν αυτός από πλάγια θέση & δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του, ανήμπορου να αντιδράσει, Τσέλιου, γράφοντας έτσι το τελικό, Πιαλεία – Πετρωτό: 3-0, για να συνεχίσει με αξιώσεις στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΤ.