aRXIKI

Την κακοτυχία & τα λάθη του, πλήρωσε σήμερα ο «Ασκληπειός» Πιαλείας…

Ήττα «σοκ» υπέστη σήμερα το απόγευμα η ομάδα της Πιαλείας & μάλιστα μέσα στην καυτή έδρα του «Ελ Πάσο», από την Ένωση Μουριάς/Δροσερού με το βαρύ 2-6. Σκορ που ούτε & ο πιο σκληροπυρηνικός φίλαθλος της Ένωσης δεν θα μπορούσε να φανταστεί, γνωρίζοντας το πόσο δυνατή & ποιοτική εμφανίζεται η Πιαλεία στην καυτή της έδρα.

Με το «Καλημέρα» οι γηπεδούχοι γεύτηκαν την ψυχρολουσία, δεχόμενοι το πρώτο τέρμα, το οποίο ήταν αυτογκόλ του Παπαβαγγέλη στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, σε κόρνερ του Νταλούκα.

Ωστόσο η γηπεδούχοι δεν αιφνιδιάστηκαν, αντιθέτως η ασφυκτική τους πίεση ήταν ιδιαίτερη αισθητή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κάτι που τους απέφερε & την ισοπαλία στο 22′, με γκολ του Τσιάτσου.

Όμως σήμερα στην Πιαλεία επικράτησε στο απόλυτο ο «νόμος του ποδοσφαίρου» & ίσχυσε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ενώ έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, στο 44′, έμειναν για άλλη μια φορά πίσω στο σκορ, καθώς ο Παπαϊωάννου, εκμεταλλευόμενος μπέρδεμα της άμυνας σέντραρε ιδανικά στον Ζαραμπούκα, ο οποίος έγραψε το 1-2 για την Ένωση.

Στην επανάληψη αρχικά συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, με την Πιαλεία να κάνει & να χάνει ευκαιρίες, η Ένωση όμως, με τους πολύ γρήγορους Παπαϊωάννου & Νταλούκα, κατάφερνε να δημιουργεί θέματα στην αντίπαλη άμυνα, ήταν αυτή που με ανεβασμένη & την ψυχολογία της, ξεκίνησε μια σειρά από τέρματα, για να φτάσει σε μια μεγαλειώδη & απρόσμενη για πολλούς, νίκη με το τελικό: 2-6.

Οι σκόρερς

Στο 3′, Αυτογκόλ(Παπαβαγγέλης)

Στο 22′, ο Τσιάτσιος το 1-1 για την Πιαλεία

Στο 44′, με κεφαλιά από κοντά ο Ζαραμπούκας το 1-2

Στο 46′, 1-3 με δυνατό μακρινό σουτ του Κούζα

Στο 53′, ο Παπαϊωάννου εκμεταλλευόμενος λανθασμένη απόκρουση του Τσάτσου, έγραψε το 1-4

Στο 79′, ο Μπελετσιώτης με λόμπα 1-5 για την Ένωση

Στο 87′, καταπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Ζυγολίκα, 1-6

Και στο 89′, μοναδικό γκολ για χάι-λάιτς του Ζαρίδα, 2-6 τελικό σκορ.

Πιαλεία: Κονοσπύρης

¨Ενωση: Γκουγκουλής

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Λεωνίδας/Σταφυλάς

*Με τις ασπρόμαυρες εμφανίσεις η Πιαλεία, τις φούξια η Ένωση.