Τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς αποκόμισε το Παλαιομονάστηρο από το σημερινό ντέρμπι, όπου στις 11:00 το πρωί αντιμετώπισε στην έδρα του την Πιαλεία της οποίας επικράτησε με τελικό σκορ: 1 – 0, με τον κήπερ Μουτογεώργο του Παλ/ρου να αναδεικνύεται η μορφή του αγώνα, βάζοντας τη σφραγίδα του στη μεγάλη σημερινή νίκη της ομάδας του, καθώς  σε καίριο σημείο του αγώνα, απέκρουσε πέναλτι, ενώ νωρίτερα & στο 31′ δήλωσε «παρών», εξουδετερώνοντας σουτ του Μ. Τσάτσου.

Στο 1ο ημίχρονο & έως το 30′ περίπου, οι γηπεδούχοι είχαν μία χλιαρή υπεροχή, χωρίς ωστόσο ουσία & καμία ιδιαίτερη ευκαιρία, ενώ από εκεί & έπειτα η Πιαλεία ισορροπώντας το ματς, πήρε μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας συχνά θέματα στην αντίπαλη άμυνα.

Κι ενώ όλοι περίμεναν πως οι φιλοξενούμενοι κάποια στιγμή θα κάναν τη «ζημιά», φτάσαμε στο 45′, στιγμή στην οποία το Παλαιομονάστηρο πέτυχε το «χρυσό» γκολ που του έδωσε τη νίκη, με ωραίο τεχνικό σουτ του Γαγάκη από πλάγια θέση.

Το 2ο ημίχρονο ανήκε στην Πιαλεία, καθώς η υπεροχή της ήταν καθολική, οι παίχτες της οποίας πίεσαν όσο μπόρεσαν, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, με την σπουδαιότερη αυτή στο 73′, όταν ο Μαρ. Τσάτσος έχασε πέναλτι, το οποίο εξουδετέρωσε ο πολύ καλός σήμερα Μουτογεώργος.

Πέναλτι για το οποίο οι γηπεδούχοι αμφισβήτησαν έντονα στο ρεφ Κοντίνο, ως ακούσιο.

Παλ/ηρο: Παπαδόπουλος

Πιαλεία: Παπαβαγγέλης

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Νταλούκας/Μανασής

Ακολουθεί πίνακας με όλα τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…