Νικήτρια την γηπεδούχο Φιλύρα με τελικό σκορ 1-0, ανέδειξε το σημερινό τοπικό ντέρμπι με την γείτονα Πιαλεία, για τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων στην 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’1 & στον β΄όμιλο.

Ένα δυνατό ματς, με πολύ πάθος & ένταση με την γηπεδούχο Φιλύρα να έχει μια μικρή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όπου & προηγήθηκε με τον Παπαρσένη στο 32′, ύστερα & από τερτίπια της μπάλας στο γλιστερό τερέν.

Στην επανάληψη η Πιαλεία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά & αποφασισμένη για την ισοφάριση, παίζοντας την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο, η οποία φάνηκε να ικανοποιείται με το εύθραυστο 1-0, επιλέγοντας την διπλή άμυνα ζώνης & τις ξαφνικές αντεπιθέσεις στο σωστό τάιμιγκ.

Η Πιαλεία θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα τέρμα, φεύγοντας τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως η επιθετική της λειτουργία στην τελική προσπάθεια, σήμερα χόλενε ανεξήγητα, με αποτέλεσμα να γευθεί αυτή το πικρό ποτήρι της ήττας.

Οι φάσεις

Στο 7′, κεφαλιά του Μητσιάκη, μετά από σέντρα του Ξηντάρα, καταλήγει άουτ

Στο 24′, καλό μακρινό σουτ του Τσιάτσιου, μπλοκάρει Κουκοτσέλος

Στο 26′, μακρινή καλοτραβηγμένη λόμπα του Ξηντάρα, που παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Κουκοτσέλο, πέρασε λίγο άουτ πάνω από την οριζόντια δοκό

Στο 32′, το γκολ της νίκης με πλασιέ του Παπαρσένη

Στο 34′, σε τετ-α-τετ του Παπαρσένη, διώχνει ο Μαρκαντάς

Στο 41′, σουτ του Κονοσπύρη, η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών για να καταλήξει κόρνερ

Στο 42′, κεφαλιά του Μητσιάκη, σε σώματα αμυντικών, καταλήγει σε κόρνερ

Στο 54′, καλό σουτ του Τσιάτσιου, η μπάλα μόλις άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό του Κουκοτσέλου

Στο 78′, καλό σουτ του Κονοσπύρη, άουτ

Στο 82′, δυνατό σουτ του Τσιάτσιου, ελάχιστα άουτ πάνω από την οριζόντια δοκό του Κουκοτσέλου

Στο 87′, σουτ του Τσιάτσου, λίγο άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό

Στο 91′, καλό σουτ του Βαϊου, ελάχιστα άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό του Κουκοτσέλου.

Φιλύρα: Χατζής

Πιαλεία:Κονοσπύρης

Διαιτητής: Λεωνίδας

Βοηθοί: Κυραντζούλης, Ράντζας

*Με τις λευκές εμφανίσεις η Φιλύρα, τις μπλε η Πιαλεία.